رفتن به بالا
  • سه‌شنبه - 28 دسامبر 2021 - 12:04
  • کد خبر : ۱۰۶۳۸
  • مشاهده :  29 بازدید
  • چاپ خبر : موافقت مجلس با طرح اصلاح آیین نامه داخلی در رابطه با سازوکار انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان

موافقت مجلس با طرح اصلاح آیین نامه داخلی در رابطه با سازوکار انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان

نمایندگان مردم در مجلس با طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس که درخصوص سازوکار انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان بود، موافقت کردند. به گزارش ایلنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۷ دی ماه) مجلس شورای اسلامی، برای تامین نظر شورای نگهبان با حذف مواد ۱، ۲ و ۳ طرح الحاق یک ماده به قانون […]

نمایندگان مردم در مجلس با طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس که درخصوص سازوکار انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان بود، موافقت کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۷ دی ماه) مجلس شورای اسلامی، برای تامین نظر شورای نگهبان با حذف مواد ۱، ۲ و ۳ طرح الحاق یک ماده به قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با ۱۶۲ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۱۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

مواد حذف شده مذکور بدین شرح بودند:

ماده۱- یک مبحث به‌عنوان مبحث دوازدهم (انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان) به فصل اول باب دوم قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی الحاق و ماده (۲۰۱مکرر) به ذیل آن اضافه می‌شود: «ماده۲۰۱مکرر- در اجرای اصل نود و یکم (۹۱) قانون اساسی، رئیس قوه قضائیه حقوقدانان شورای نگهبان را از میان حقوقدانان مسلمان تحصیل‌کرده در رشته‌های مختلف حقوقی با مشخصات کامل به همراه سوابق علمی و تجربی، به تعداد حداقل دوبرابر مورد نیاز، به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند.

تبصره- پس از معرفی حقوقدانان به مجلس شورای اسلامی، انصراف هر یک از آنان قبل از اینکه موضوع در دستور هفتگی مجلس قرار گیرد، امکان‌پذیر است و رئیس قوه قضائیه فرد یا افراد جایگزین را به‌صورت مکتوب به مجلس اعلام می‌کند.»

ماده۲- جزء (۲) بند «ز» ماده (۱۱۷) قانون به بند «د» این ماده منتقل می‌شود و عبارت «انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان (مرحله دوم)» به‌عنوان یک بند ذیل بند «هـ» ماده (۱۱۷) قانون اضافه می‌شود.

ماده۳- متن زیر به‌عنوان تبصره (۶) به ماده (۲۴) قانون آیین‌نامه داخلی اضافه می‌شود: اعضای حقوقدان شورای نگهبان مشمول مقررات این ماده و تبصره‌های آن می‌باشند و با لحاظ ضوابط مقرر در این ماده می‌توان به صلاحیت آنان اعتراض نمود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط