رفتن به بالا
  • سه‌شنبه - 28 دسامبر 2021 - 14:26
  • کد خبر : ۱۰۷۶۸
  • مشاهده :  134 بازدید
  • چاپ خبر : هوای تبریز برای سومین رو متوالی در وضیعت ناسالم برای تمامی گروه ها قرار گرفت

هوای تبریز برای سومین رو متوالی در وضیعت ناسالم برای تمامی گروه ها قرار گرفت

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با اشاره به سومین روز متوالی آلودگی هوای تبریز، گفت: شاخص کیفیت هوای این کلان شهر امروز سه‌شنبه،در وضعیت ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی قرار دارد. به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، حسن عباس نژاد در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: میانگین شاخص کیفی هوای تبریز امروز برابر […]

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با اشاره به سومین روز متوالی آلودگی هوای تبریز، گفت: شاخص کیفیت هوای این کلان شهر امروز سه‌شنبه،در وضعیت ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، حسن عباس نژاد در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: میانگین شاخص کیفی هوای تبریز امروز برابر با ۱۵۵ بوده که برای تمامی گروه‌های سنی ناسالم است.

وی افزود: در وضعیتی که هوا برای گروه‌های حساس ناسالم است، توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، زنان باردار و شیرده، سالمندان و کودکان از فعالیت طولانی و سنگین در خارج از منزل خودداری کنند.

عباس نژاد صرفه‌جویی در مصرف انرژی، پرهیز از ترددهای غیر ضروری درون شهری، مدیریت زمانی و مکانی سفرهای درون شهری، استفاده از حمل و نقل عمومی و عمل به توصیه‌های زیست محیطی را از راه‌های موثر در کاهش آلودگی هوا عنوان کرد.

شاخص آلودگی از ۰ تا ۵۰ هوای پاک، از ۵۰ تا ۱۰۰ هوای سالم، از ۱۰۰ الی ۱۵۰ هوای ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و هم‌چنین از ۱۵۰ الی ۲۰۰ نیز بیانگر ناسالم بودن هوا برای تمامی گروه‌ها و شاخص آلودگی بیش از ۲۰۰ نیز وضعیت بحرانی آلودگی هوا را نشان می‌دهد.

در همین حال معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی نیز اعلام کرد کهبه علت بازگشت سوخت مازوت به مدار مصرف نیروگاه تبریز، شاهد افزایش شاخص آلودگی هوای این شهر هستیم.

رضا فدایی با اشاره به اینکه شاخص هوای تبریز در ۳ روز گذشته ناسالم بوده است، اعلام کرد: میزان اکسیدهای گوگرد در هوای این شهر افزایش قابل توجهی یافته که نشانه استفاده مازوت است .

وی خاطرنشان کرد: ذرات پایین‌تر از ۲.۵ میکرون در هوا به طور عمده مربوط به آلایندگی خودرو هاست.

وی اظهار کرد: در حال حاضر سوخت نیروگاه تبریز مازوت است و مسوولان در حال تلاش هستند تا سهیمه گاز نیروگاه را افزایش دهند .

مصرف سوخت نیروگاه تبریز از ۲۰ آذر ماه جاری از مازوت به گاز تغییر کرده بود ولی از ابتدای دی ماه و با افزایش برودت هوا و به تبع آن مصرف گاز خانگی به نظر می رسد سهمیه اختصاص یافته به این نیروگاه قطع شده است.

کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کردند که ۲۰ تا ۲۷ درصد آلودگی هوای تبریز سهم نیروگاه این شهر در شرایط استفاده از مازوت به جای گاز است.

هواشناسی آذربایجان شرقی از پایداری هوا در سه روز آینده خبر داده است که موجب تداوم آلودگی هوای کلانشهر تبریز می شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط