رفتن به بالا
  • دوشنبه - 8 جولای 2019 - 11:54
  • کد خبر : ۱۵۶۷
  • مشاهده :  914 بازدید
  • چاپ خبر : تصمیم انتقال آب خزر به فلات مرکزی حاکمیتی است/ دو میلیارد یورو هزینه برای تکمیل سد بختیاری

تصمیم انتقال آب خزر به فلات مرکزی حاکمیتی است/ دو میلیارد یورو هزینه برای تکمیل سد بختیاری

مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و‌نیروی ایران اظهار داشت: انتقال آب به سمنان برای مصارف شرب ‌و صنعتی است که اجرای آن ۹۲۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد که طی ۴ سال با طی ۱۶۰ کیلومتر از مسیر عبور خط لوله انتقال نفت نکا-ری اجرایی می‌شود. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بهروز مرادی مدیر عامل […]

مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و‌نیروی ایران اظهار داشت: انتقال آب به سمنان برای مصارف شرب ‌و صنعتی است که اجرای آن ۹۲۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد که طی ۴ سال با طی ۱۶۰ کیلومتر از مسیر عبور خط لوله انتقال نفت نکا-ری اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بهروز مرادی مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و‌نیروی ایران در نشست خبری، با اعلام خبر وارد مدار شدن نیروگاه سردشت طی روزهای آتی، اظهار داشت: در راستای کمک به پایداری برق کشور، نیروگاه برقابی سردشت وارد مدار می‌شود. با اتمام عملیات اجرایی خط انتقال برق، یکی از پیش نیازهای راه اندازی نیروگاه سد سردشت به بهره برداری رسید و امکان اتصال نیروگاه سردشت به شبکه برق سراسری در آینده‌ای نزدیک میسر شد.

وی افزود: ظرفیت نصب نیروگاه سردشت ۱۵۰ مگاوات (۳ واحد ۵۰ مگاواتی) بوده و توان تولید ۴۲۱ گیگاوات ساعت برق در سال را دارد که پیش بینی می‌شود اولین واحد آن در زمان پیک مصرف برق وارد مدار شده و ۲ واحد دیگر پس از آن و تا پایان مرداد به بهره برداری برسد.

وی درباره انتقال آب خزر به فلات مرکزی داشت: اجرای این طرح منوط به مطالعات اکوسیستم دریایی و مدیریت پساب، بحث جنگل و محیط زیست و نیز مباحث اجتماعی و اقتصادی است.

مرادی گفت: انتقال آب برای مصارف شرب ‌و صنعت است که اجرای آن ۹۲۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد که طی ۴ سال با طی ۱۶۰ کیلومتر از مسیر عبور خط لوله انتقال نفت نکا-ری اجرایی می‌شود.

وی یاد آور شد: این خط انتقال قرار است سالانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب را به فلات مرکزی ارسال کند.

وی با بیان اینکه تخصیص آب از خزر به سمنان تصمیم حاکمیتی است، افزود: تمام موارد لحاظ شده و هیچ راهی جز انتقال آب نبوده است، استان سمنان اولین استانی است که کلیه چاه‌های غیرمجاز مسدود شده و تمام راه‌های صرفه جویی آب را رفته‌اند و در نهایت وزارت نیرو به این تصمیم رسیده است.

مدیرعامل شرکت توسعه آب و نیروی ایران خاطرنشان کرد: در بحث انتقال آب از خزر، روی اکوسیستم دریایی و مدیریت پساب مطالعات عمیقی شده و روش‌های پایلوت در دست اجراست. در خصوص مباحث مربوط به جنگل و محیط زیست طبیعی نیز مطالعات جامع انجام شده تا کمترین آسیب را داشته باشیم. همچنین با موافقت شرکت نفت انتقال از خط نکا-ری صورت می‌گیرد تا کمترین خاک‌تراشی و تخریب جنگل را داشته باشیم. در خصوص مباحث اقتصادی و سیاسی نیز دو دانشگاه پروژه را در مبدا و مقصد مطالعه می‌کنند.

وی ادامه داد: در خصوص انتقال آب از خزر به دشت مرکزی هدف تامین آب شور و صنعت است که تضمین خرید آب صنعت با صنایع و آب شرب با وزارت نیرو است. در این پروژه قرار نیست دولت سرمایه‌گذاری داشته باشد.

در ادامه این نشست، مرادی به تشریح پروژه‌های در دست اجرا اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری بهره‌برداری طرح توسعه منابع آب و خاک در 12 استان در قالب 61 طرح و 120 پروژه در دستور کار قرار گرفت که در استان‌های کرمانشاه، آذربایجان، گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، جنوبی و رضوی و خوزستان در حال اجرا هستند.

وی در ادامه با اشاره به نقش سد گتوند در مهار سیلاب اخیر گفت: این سد نقش مهمی در سیلاب حوزه کارون داشته است. در سد سیمره با یک اقدام اساسی 600 میلیون متر مکعب علاوه بر تراز نرمال قبلی آب مهار شد و توانستیم پایین دست کرخه را نجات دهیم.

وی در ادامه با اعلام این خبر که سد سرنی تا پایان شهریورماه آبگیری خواهد شد گفت: پیشرفت این طرح 70 درصد بوده این سد برای تامین آب شرب شهرستان میراب خواهد بود.

وی همچنین به پروژه همشیر اشاره کرد و گفت: در این پروژه از فاینانس خارجی استفاده می‌شود و تا پایان سال آبگیری خواهد شد.

وی درباره تبخیر آب پشت سدها اظهار داشت: بیشترین تبخیر مربوط به سدهای استان خوزستان است که به طور متوسط حدود 4 تا 7 درصد است.

وی توضیح داد: در خصوص کنترل تبخیر، موقعیت قرارگیری سد و مخزن بسیار مهم است. هر قدر مخزن سد در مناطق کوهستانی باشد میزان تبخیر کمتر خواهد بود. مثلا کارون 4 به دلیل واقع شدن در بالادست میزان تبخیر دو تا سه درصد حجم آب ورودی به سد است هر قدر سد در مناطق پست و از حالت فشرده خارج شده و مسطح می‌شود با توجه به افزایش درجه حرارت میزان تبخیر نیز بیشتر می‌شود اما در کل سدهایی نیز داریم که 15 تا 20 درصد تبخیر دارند که بیشتر در فلات مرکزی واقع شده‌اند.

پروژه جلوگیری از تبخیر آب سدها

وی در ادامه با اشاره به پروژه پژوهشی برای کاهش تبخیر آب سدها تصریح کرد: از هشت سال پیش پروژه‌هایی برای کاهش تبخیر در دست اقدام داریم که از جمله آنها اینکه مواد مصنوعی به صورت غشا روی مخزن سد قرار می‌گیرد و تابش نور خورشید را بازتاب داده و اجازه تبخیر نمی‌دهند. در این خصوص مواد باید استاندارد باشد تا برای آب شرب مشکلی پیش نیاید ضمن اینکه باید مباحث اقتصادی نیز در نظر گرفته شود.

مرادی ادامه داد: راهکار دیگر این است که روی بسیاری از مخازن امکان نصب پنل خورشیدی فراهم شود و به این ترتیب همزمان تولید برق داشته و میزان قابل توجهی نیز تبخیر کاهش می‌یابد. البته این پروژه نیز تکنولوژی بالایی نیاز دارد. فعلا در مورد کارون 4 اجرای این پروژه مدل‌سازی شده است.

وی درباره تکمیل پروژه سد بختیاری اظهار داشت: مطالعات این طرح در حال تکمیل است و وارد فاز 2 مطالعات شده‌ایم که با مشارکت مشاورین ایرانی و سوئیس انجام خواهد شد.

وی هزینه مورد نیاز این طرح را دو میلیارد یورو ذکر کرد و افزود: این میزان اعتبار از طریق منابع دولتی قابل تامین نیست و قرار است از طریق فاینانس تامین شود تمام مجوزهای فاینانس از شورای اقتصاد و دولت اخذ شده و امیدواریم با مشارکت فاینانس خارجی وارد مرحله اجرا شوند.

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات بین بانکی پروژه سد بختیاری خاطرنشان کرد: با توجه به بالا بودن مبلغ مورد نیاز باید بانک‌های ایرانی با هم همکاری کنند. تاکنون بانک کشاورزی اعلام آمادگی کرده چنانچه بانک‌های ایرانی مشترکا دو میلیارد یورو را متقبل شوند بانک‌های خارجی نیز برای فاینانس ورود خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه بازنگری در طرح سد بختیاری از جمله عوامل تاخیر در تکمیل آن بوده است گفت: در مطالعات اولیه ارتفاع سد 330 متر در نظر گرفته شده بود که اکنون به 275 متر رسیده است.

وی همچنین درباره انتقال آب به دریاچه ارومیه نیز اظهار داشت: این پروژه تاکنون 78 درصد پیشرفت داشته و تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

اخبار مرتبط