رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 18 سپتامبر 2019 - 11:37
  • کد خبر : ۲۳۰۵
  • مشاهده :  547 بازدید
  • چاپ خبر : آمادگی وزارت اقتصاد برای احیای رشد اقتصادی

آمادگی وزارت اقتصاد برای احیای رشد اقتصادی

باتوجه به حاکم شدن رکود در فضای اقتصادی و منفی شدن رشد اقتصادی، معاون وزارت اقتصاد اعلام کرد: برنامه‌هایی که در وزارت اقتصاد برای رونق تولید طراحی شده است در جهت سیاست‌های انبساطی است تا بتوان از این طریق رشد اقتصادی را احیا کرد. به گزارش ایسنا، حاکم شدن رکود بر فضای اقتصادی کشور پدیده‌ای […]

باتوجه به حاکم شدن رکود در فضای اقتصادی و منفی شدن رشد اقتصادی، معاون وزارت اقتصاد اعلام کرد: برنامه‌هایی که در وزارت اقتصاد برای رونق تولید طراحی شده است در جهت سیاست‌های انبساطی است تا بتوان از این طریق رشد اقتصادی را احیا کرد.

به گزارش ایسنا، حاکم شدن رکود بر فضای اقتصادی کشور پدیده‌ای است که می‌توان آن را به طور مستقیم به تورم ربط داد. تورم علاوه بر همه پیامدهای منفی که بر زندگی و اقتصاد شهروندان دارد در نهایت باعث افزایش رکود هم خواهد شد.

سازوکار این اثرگذاری به این صورت است که زمانی که تورم باعث افزایش قیمت کالا و خدمات می‌شود بسیاری از این کالاها یا خدمات از سبد مصرفی خانوارها کنار گذاشته می‌شود. این کاهش تقاضا در نهایت باعث تعطیلی کامل یا نیمه کامل برخی از کارگاه‌های تولید خواهد شد که در نهایت نتیجه‌ای جز منفی شدن رشد اقتصادی ندارد.

همانطور که می دانیم رشد اقتصادی بر سال ۱۳۹۷ منفی ۴.۹ درصد بود که خود به اندازه کافی گویای شرایط رکودی در اقتصاد است. یکی از سیاست‌هایی که در چنین شرایطی می‌تواند باعث برطرف کردن رکود شود تزریق پول به اقتصاد و تقویت قدرت خرید مردم است که اصطلاحا از آن به عنوان سیاست‌های انبساطی یاد می‌شود.

برنامه‌های رونق تولید در جهت سیاست‌های انبساطی است

محمدعلی دهقان دهنوی – معاون اقتصادی وزارت اقتصاد – در گفت‌وگو با ایسنا، درباره برنامه‌های عملیاتی وزارت اقتصاد برای پیشبرد سیاست‌های انبساطی گفت: برنامه‌هایی که در راستای رونق تولید طراحی شده است در جهت سیاست‌های انبساطی است تا بتوانیم رشد اقتصادی را به نحوی احیا کنیم.

دهقان دهنوی همچنین با رکودی توصیف کردن شرایط حاکم بر اقتصاد ادامه داد: زمانی که رشد اقتصادی منفی می‌شود، یعنی در شرایط رکودی قرار داریم. در چنین شرایطی یکی از اقداماتی که می‌تواند به ما در خروج از رکود کمک کند تقویت تقاضا است مخصوصا وقتی که بدانیم تورمی که بر اقتصاد ایران حاکم است تورم ناشی از فشار هزینه‌های تولید است.

در اجرای سیاست‌های انبساطی باید مراقب تورم بود

او با توصیه استفاده از سیاست‌های انبساطی در بازار اظهار کرد: اعمال برخی سیاست‌های انبساطی در بازار به شرطی که منجر به تورم بیشتر نشود می‌تواند باعث بهبود شرایط اقتصادی کشور شود. پیش‌شرط اصلی چنین اتفاقی اصابت سیاست‌های انبساطی به تولید ملی است به این صورت که بتوانند تقاضا برای خرید این تولیدات را افزایش دهند و از تورم هم جلوگیری کنند.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه به وضعیت باثبات قیمت‌ها در بازار ارز نیز اشاره کرد و گفت: بخش بزرگی از جریان ارزی در اختیار بخش خصوصی است اما بانک مرکزی نیز از طریق مقررات و نظارتی که انجام می‌دهد مدیریت متمرکز این بازار را در دست دارد که البته تا حالا نیز موثر بوده است.

او پایداری قیمت‌ها در بازار ارز را مثبت ارزیابی کرد و درباره‌ راهکارهای تقویت آن نیز اظهار کرد: هر چقدر بتوانیم رشد اقتصادی را احیا کنیم و جریان بازگشت ارزهای صادراتی را تقویت کنیم روند فعلی ثبات در بازار ارز بیشتر تقویت خواهد شد.

انتهای پیام

اخبار مرتبط