رفتن به بالا
  • دوشنبه - 11 آوریل 2022 - 12:38
  • کد خبر : ۵۹۴۶۸۱
  • مشاهده :  93 بازدید
  • چاپ خبر : نیاز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات افزایش می‌یابد

نیاز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات افزایش می‌یابد

مدیرعامل توانیر در خصوص وضعیت مصرف برق در تابستان امسال گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، نیاز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات خواهد رسید که این میزان نسبت به پیک سال گذشته 4.46 درصد رشد نشان می‌دهد. به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "آرش کردی" با اشاره به روند رشد نیاز […]

نیاز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات افزایش می‌یابد

مدیرعامل توانیر در خصوص وضعیت مصرف برق در تابستان امسال گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، نیاز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات خواهد رسید که این میزان نسبت به پیک سال گذشته 4.46 درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "آرش کردی" با اشاره به روند رشد نیاز مصرف برق در تابستان‌های چندسال گذشته افزود: در حالی که نیاز مصرف برق در سال 1398 به 60 هزار و 825 مگاوات رسیده بود، این میزان در سال 1399 با رشدی نزدیک به 5 درصد به 63 هزار و 854 مگاوات و در سال 1400 به 67 هزار و 12 مگاوات افزایش یافت.

کردی همچنین با اشاره به رشد نیاز مصرف برق در سال جاری اظهار داشت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، نیاز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات افزایش خواهد یافت که این میزان نسبت به پیک سال گذشته 4.46 درصد رشد نشان می‌دهد.

وی همچنین به تراز منفی 15 هزار مگاواتی میان تولید و مصرف برق در تابستان سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: اگرچه تراز منفی تولید و مصرف امسال با تلاش‌های صورت گرفته به 10 هزار و 500 مگاوات کاهش یافته است، اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

کردی همچنین از برنامه‌ریزی برای افزایش واردات برق، استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی به صورت مطلوب، بهره گیری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر و مدیریت مصرف به عنوان عواملی که در کنار نیروگاه‌های حرارتی به کمک صنعت برق خواهند آمد، یاد کرد و افزود: امسال نقش مدیریت مصرف بازهم پررنگ خواهد بود به طوری که رقمی در حدود 10 هزار و 700 مگاوات برای مدیریت مصرف استخراج شده که این میزان با مطالعه پتانسیل‌های موجود انجام شده است.

مدیرعامل توانیر از تدوین یکصد برنامه عملیاتی برای جبران ناترازی تولید و مصرف برق خبر داد و یادآور شد: این برنامه‌ها در چهار محور شامل برنامه‌ریزی و اقدامات تامین برق، مدیریت مصرف و تقاضا، آمادگی شبکه سراسری برق و برنامه‌ریزی و مدیریت، تدوین و ابلاغ شده است.

کردی در خصوص برنامه‌های مدیریت مصرف و تقاضا گفت: در این خصوص نسبت به مدیریت برق صنایع با همکاری وزارت صمت، تعدیل روشنایی معابر و جمع‌آوری رمز ارزها، کاهش 50 درصدی مصرف برق ادارات و نصب کنتورهای هوشمند اقدام‌های لازم انجام شده و تا تکمیل و اجرای دقیق آن پیگیری‌ها ادامه خواهد داشت.

وی همچنین از مدیریت چاه‌های کشاورزی، استفاده از مولدهای برق صنایع و اقدامات فرهنگی و اطلاع‌رسانی به عنوان دیگر اقداماتی یاد کرد که در راستای مدیریت مصرف و تقاضا انجام شده است.

کردی در زمینه مدیریت مصرف برق صنایع و شهرک‌های صنعتی نیز اظهار داشت: در خصوص شهرک‌های صنعتی برای رویت پذیری و کنترل پذیری صد درصدی بار شهرک‌های صنعتی، تنظیم تفاهم‌نامه‌های شرکت‌های توزیع نیروی برق با شهرک‌های صنعتی، الزام به استفاده حداکثری از مولدهای اضطراری در اختیار صنایع و رویت پذیری و کنترل پذیری صد در صدی بارهای پراکنده صنعتی خارج از شهرک‌های صنعتی برنامه‌ریزی شده است.

مدیرعامل توانیر اضافه کرد: تاکنون با بیش از 478 هزار مشترک دیماندی صنعتی به منظور همکاری در برنامه‌های پیک بار تفاهم‌نامه منعقد شده است.

کردی همچنین ضمن درخواست از همه بخش‌های دولت برای همکاری با صنعت برق در مدیریت مصرف تابستان امسال، از شرکت‌های برق سراسر کشور نیز خواست تا نسبت به وصول مطالبات خود به طور جدی اقدام کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط