رفتن به بالا
  • دوشنبه - 11 آوریل 2022 - 13:13
  • کد خبر : ۵۹۵۰۰۴
  • مشاهده :  73 بازدید
  • چاپ خبر : دسترنج کشاورزان روی زمین‌های کشاورزی باقی مانده است

دسترنج کشاورزان روی زمین‌های کشاورزی باقی مانده است

نماینده کهنوج در مجلس گفت: به دلیل عدم دسترسی مناسب به بازار مصرف، اکثر دسترنج کشاورزان بر روی زمین کشاورزی دپو می شود و از بین می رود. به گزارش ایلنا، منصور شکرالهی در نشست صحن علنی امروز (دوشنبه ۲۲ فرودین) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، […]

نماینده کهنوج در مجلس گفت: به دلیل عدم دسترسی مناسب به بازار مصرف، اکثر دسترنج کشاورزان بر روی زمین کشاورزی دپو می شود و از بین می رود.

به گزارش ایلنا، منصور شکرالهی در نشست صحن علنی امروز (دوشنبه ۲۲ فرودین) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، و عرض تسلیت شهادت روحانیون حادثه تروریستی حرم رضوی، گفت: با عنایت به درخواست های مکرر موکلینم بر خود لازم می دانم در سال مزین به نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین برخی از عمده مشکلات و اولویت های اجرایی در پنج حوزه انتخابیه را باستحضار نمایندگان محترم و همچنین مردم شریف حوزه انتخابیه ام منعکس نموده تا انشاالله با قید فوریت رفع معضل و مشکل شود.

نماینده مردم کهنوج و منوجان و رودبارجنوب و قلعه گنج و فاریاب در مجلس ضمن تشکر و قدردانی از مقام عظمی ولایت که با دستور معظم له بنیاد مستضعفان به عنوان معین اقتصادی شهرستان قلعه گنج تعیین شده، افزود: اگرچه بخشی از منویات مقام عظمی ولایت در جهت محرومیت زدایی شهرستان موصوف تحقق یافته است، لیکن کارهای انجام نشده زیادی نیز باقی مانده است، حسب اطلاع واصله، علی رغم کارهای باقیمانده اتمام ماموریت بنیاد مستضعفان در منطقه مذکور در دستور کار بنیاد قرار گرفته است.

وی افزود: حال آنکه با توجه به مطالبات مردمی حضور مستمر و مداوم بنیاد مستضعفان در شهرستان قلعه گنج در جهت خدمات رسانی در چارچوب تکالیف تعیین شده یک ضرورت بسیار مهم است که می بایست مستمرا باقی بماند تا انشالله شاهد رفع محرومیت کامل از منطقه مزبور باشیم.

وی در ادامه به برخی از تکالیفی که دستگاههای مختلف دولتی لازم است اجرائی کنند، اشاره و تصریح کرد: وزیر کشاورزی باید نسبت به تسریع در پرداخت و جبران خسارات ناشی از سیل و همچنین سرمازدگی و از بین رفتن محصولات کشاورزی مربوط به سال ۱۴۰۰ اقدام کند.

شکرالهی ادامه داد: همچنین لایروبی قنوات و رودخانه ها و کانال های آبرسانی و همچنین ایجاد و هدایت روان آبها و آب های سطحی با ایجاد سیل بند و کانال های آبی، تسریع در بخشش جرایم بانکی و دیرکرد اقساط و تسهیل در کمکهای بلاعوض به کشاورزان و بستر سازی بازار فروش محصولات کشاورزی از طریق کوتاه کردن مسیر تولید به مصرف و حذف دلال ها و واسطه ها و توزیع مناسب و ایجاد قیمت عادلانه با هدف دسترسی به کشاورزی پویا و همچنین تسریع در صدور اسناد و اراضی کشاورزی در پنج حوزه انتخابیه در دستور کار قرار گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خطاب به وزیر نفت، گفت: وزیر نفت؛ توزیع مناسب و به موقع سوخت گازوئیل در بخش کشاورزی و ادوات کشاورزی در جهت تسهیل امور کشاورزان پنج حوزه انتخابیه، توزیع مناسب و به موقع سوخت بنزین و گازوئیل در جایگاههای عرضه سوخت در جهت رضایتمندی بخش های مصرف نیز از تکالیف وزارت نفت است.

وی ضمن تشکر از مجموعه وزارت نفت و پتروشیمی، تسریع در جهت فعال کردن طرح پتروشیمی نگین جازموریان و تعیین تکلیف آن با رعایت موازین قانونی، واقع در مجاورت منطقه ویژه اقتصادی جازموریان برای محرومیت زدایی و اشتغال پایدار در منطقه مزبور را خواستار شد.

وی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به وجود معادن غنی تیتانیوم، فروکروم، مس و سیمان در پنج حوزه انتخابیه به منظور فرآوری و جلوگیری از خام فروشی در جهت اشتغال پایدار، با رعایت موازین قانونی و مقررات مربوطه احداث و راه اندازی کسب و کارهای معدنی توام با صنایع تبدیلی و بسته بندی نیازمند اقدام جدی است.

شکرالهی با عنایت به وجود منابع غنی معدنی در پنج حوزه انتخابیه، خواستار جذب سرمایه گذاران با طی مراحل قانونی در جهت رونق اقتصادی و اشتغال پایدار در منطقه با برنامه ریزی مدون شد.

نماینده مردم کهنوج و منوجان و رودبارجنوب و قلعه گنج و فاریاب در مجلس خطاب به وزیر نیرو، یادآور شد: برای تعیین تکلیف نرخ آب بها و برق مصرفی مطابق با نرخ تعرفه مناطق گرمسیر و همجوار، تعدیل تعرفه موتور پمپ های کشاورزی مطابق فصول گرم در مناطق گرمسیر، اقدام لازم مبذول شود.

وی ادامه داد: وضعیت آب شرب در پنج شهرستان حوزه انتخابه هم از لحاظ کیفی هم از نظر کمی در مرحله بحرانی است و اصلاح این موضوع مکررا مورد مطالبه مردم شریف حوزه انتخابیه است. تسریع در اقدام و رفع مشکل صورت پذیرد.

وی درباره تکالیف وزارت راه و شهرسازی نیز ضمن تشکر از مجموعه وزارت راه و شهرسازی، بازسازی و بهسازی راه ها و پل ها که در اثر سیل سال ۱۴۰۰ غیرقابل استفاده شده است و تسریع در انجام پروژه های در دست اقدام، و پل ها و راه های نیمه تمام شهری و روستایی را خواستار شد.

شکرالهی خطاب به وزیر آموزش و پرورش، گفت: نوسازی و مقاوم سازی، تامین امکانات آموزشی مناسب در مدارس و واحد های آموزشی در پنج شهرستان جنوبی حوزه انتخابیه و گسترش فضای فرهنگی و کتابخانه و تامین امکانات ورزشی مناسب با توجه به رده های سنی مختلف، توزیع مناسب آن در پنج شهرستان حوزه انتخابیه و تعیین تکلیف وضعیت نیروهای بلاتکلیف آموزش و پرورش در پنج شهرستان جنوب استان کرمان باید در دستور کار قرار گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تأکید کرد: تکمیل کادر درمانی اعم از پرستار و پزشک در بیمارستان های تحت پوشش در پنج حوزه انتخابیه و تامین و توزیع و رفع کمبود به موقع دارو ها با توجه به محرومیت منطقه باید در دستور کار قرار گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به وسعت سرزمینی حدود ۳۲ هزار کیلومتر مربع در پنج حوزه انتخابیه، در حوادث جاده ای و اورژانسی کمبود آمبولانس به عنوان یک مشکل جدی در خدمات رسانی مطلوب درمانی در حوادث و تصادفات جاده ای و غیره بسیار حائز اهیمت است. تامین حداقل ۳ دستگاه آمبولانس تجهیز شده با اولویت ویژه لازم است.

نماینده مردم کهنوج و منوجان و رودبارجنوب و قلعه گنج و فاریاب در مجلس خطاب به وزیر ورزش و جوانان اضافه کرد: تکمیل طرح های نیمه تمام ورزشی در پنج شهرستان حوزه انتخابیه با توجه به گذشت زمان، با اتخاذ تصمیمات مناسب تسریع شود.

وی یادآور شد: در خاتمه از مقام ریاست جمهوری که در سال گذشته با حضور میدانی و ملاحضه مشکلات منطقه و متعاقبا قول مساعدت در رفع آنها از جمله پرداخت خسارت ناشی از سیل سال گذشته به آسیب دیدگان، تسهیل روند و کوتاه نمودن مسیر تولید محصولات کشاورزان به بازار مصرف (هنداونه، سیب زمینی و پیاز) که به دلیل عدم دسترسی مناسب به بازار مصرف، اکثر دسترنج کشاورزان بر روی زمین کشاورزی دپو می شود و از بین می رود، استدعا دارد که موضوع با تسریع در اقدام ۱۶ بند مفاد صورتجلسه فوق العاده مورخ ۱۵ دی ماه ۱۴۰۰ ستاد پیشگیری و هماهنگی عملیات پاسخ به بحران که با حضور جناب آقای دکتر مخبر معاون اول محترم رئیس جمهور تهیه و به دستگاههای مربوطه ابلاع شده است ، نتیجه ملموس آن مورد عنایت ویژه آن مقام قرار گیرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط