رفتن به بالا
  • دوشنبه - 27 دسامبر 2021 - 21:42
  • کد خبر : ۸۶۶۶
  • مشاهده :  173 بازدید
  • چاپ خبر : آمادگی آذربایجان شرقی برای  سرمایه‌گذاری در بلاروس/لزوم گسترش مناسبات مختلف بین جمهوری اسلامی ایران و  بلاروس

آمادگی آذربایجان شرقی برای سرمایه‌گذاری در بلاروس/لزوم گسترش مناسبات مختلف بین جمهوری اسلامی ایران و بلاروس

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با اشاره به توانمندی‌های استان در صادرات کالاهای انرژی‌بر به بلاروس، افزود: در صورت وجود زمینه‌های سرمایه‌گذاری جذاب در بلاروس، آذربایجان شرقی آمادگی سرمایه‌گذاری در این کشور را دارد. به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، یونس ژائله در دیدار با سفیر بلاروس در تهران، با بیان اینکه […]

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با اشاره به توانمندی‌های استان در صادرات کالاهای انرژی‌بر به بلاروس، افزود: در صورت وجود زمینه‌های سرمایه‌گذاری جذاب در بلاروس، آذربایجان شرقی آمادگی سرمایه‌گذاری در این کشور را دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، یونس ژائله در دیدار با سفیر بلاروس در تهران، با بیان اینکه آذربایجان شرقی قطب صنعتی و کشاورزی ایران است، اظهار کرد: بلاروس دارای صنایع قدرتمندی مانند صنعت نساجی و لبنیات است و آذربایجان شرقی نیز جزو مشتریان برخی مواد اولیه‌ی تولیدی در بلاروس به شمار می‌رود.

وی همچنین با اشاره به وجود صنایع مرتبط با تولید خودروهای سنگین در تبریز گفت: به دلیل تجربه‌ زیاد تبریز در بحث تولید خودروهای سنگین، این شهر آمادگی کاملی برای تولید مشترک خودروهای سنگین با بلاروس را دارد.

ژائله تاکید کرد: در صورت فراهم شدن زمینه‌ توسط سفارت و تغییر در نگاه بلاروس، هر دو طرف ظرفیت‌های خاص خود را دارند که برای خروج از بازارهای داخلی از فرصت‌های تجاری به نحو احسن استفاده کنند.

وی، تاسیس شرکت‌هایی با قرارداد مشارکت انتفاعی برای گسترش همکاری‌ها را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر امکان صادرات گرانول از پتروشیمی‌های ایران به بلاروس وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با تاکید بر لزوم یافتن راهکار برای افزایش تجارت میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و بلاروس بیان کرد: آذربایجان شرقی توانایی تامین بسیاری از کالاهای وارداتی از جمله صادرات خشکبار به بلاروس را دارد بنابراین باید با داشتن برنامه‌ی عملیاتی برای توسعه‌ی روابط تجاری گامهای اساسی برداشت.

لزوم گسترش مناسبات مختلف بین جمهوری اسلامی ایران و بلاروس

سفیر بلاروس در تهران نیز طی سخنانی گفت: با وجود ظرفیت‌های بسیار بالا، متاسفانه حجم مراودات تجاری بین دو کشور کم است که امیدواریم شاهد گسترش مناسبات مختلف بین دو کشور در این زمینه باشیم.

دیمیتری کالتسوف با بیان اینکه بلاروس در تولید شیر خشک دارای پتانسیل بالایی است، ادامه داد: صنایع ماشین‌سازی، شیرینی و شکلات نیز در بلاروس وجود دارد.

وی افزود: بلاروس در زمان اتحاد جماهیر شوروی، به کارگاه تولیدی مشهور بود و بعد از فروپاشی نیز، این لقب و توسعه صنایع کشور حفظ شده‌ است.

سفیر بلاروس در تهران با اشاره به حضور خودروهای سنگین تولید بلاروس در جاده‌های ایران و فعالیت دفاتر خدمات پس از فروش در تهران، اظهار کرد: باتوجه به تملید تجهیزات فنی با تکنولوژی بالا در بلاروس، امکان صادرات این تجهیزات به ایران نیز وجود دارد.

۶۵ درصد فعالان اقتصادی در بلاروس از آذربایجان شرقی هستند

رئیس کمیسیون صادرات و مدیریت واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز گفت: ۶۵ درصد از فعالان اقتصادی ایرانی که با بلاروس کار می‌کنند از آذربایجان شرقی هستند.

یوسف حسینی با اشاره به توانایی استان برای تأمین کل نیاز میوه و خشکبار بلاروس ادامه داد: ما از هرگونه همکاری مشترک جهت تاسیس شرکت‌هایی با قرارداد مشارکت انتفاعی برای گسترش همکاری‌ها استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط