رفتن به بالا
  • شنبه - 10 آگوست 2019 - 11:09
  • کد خبر : ۱۹۸۵
  • مشاهده :  1410 بازدید
  • چاپ خبر : مراکز مشاوره آموزش ‌و پرورش چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

مراکز مشاوره آموزش ‌و پرورش چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: در مراکز مشاوره آموزش ‌و پرورش جهت انتخاب رشته دانش آموزان خدماتی از قبیل صدور کارنامه مجازی، آزمون شخصیتی، آزمون رغبت،‌ مشاوره فردی و خانوادگی ارائه می‌شود. به گزارش ایلنا،‌ مسعود شکوهی گفت: با سازمان سنجش هماهنگی کامل به‌عمل‌آمده است تا از امکانات […]

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: در مراکز مشاوره آموزش ‌و پرورش جهت انتخاب رشته دانش آموزان خدماتی از قبیل صدور کارنامه مجازی، آزمون شخصیتی، آزمون رغبت،‌ مشاوره فردی و خانوادگی ارائه می‌شود.

به گزارش ایلنا،‌ مسعود شکوهی گفت: با سازمان سنجش هماهنگی کامل به‌عمل‌آمده است تا از امکانات و ظرفیت‌های این سازمان برای ارائه خدمات مطلوب‌تر به داوطلبان استفاده شود که شامل؛ استفاده از سیستم مجازی انتخاب رشته که بر مبنای اطلاعات صحیح توسط سازمان سنجش تهیه‌شده و با مبلغی بسیار پایین دانش‌آموزان و داوطلبان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

وی از سایر اقدامات انجام‌شده به‌منظور بهره‌مندی حداکثری دانش آموزان از مشاوره مطلوب به هماهنگی با انجمن روان‌شناسی تربیتی کشور برای اولین بار و سازمان سنجش اشاره کرد و افزود: تفاهمی با سازمان سنجش شده است برای تهیه ویژه‌نامه انتخاب رشته بر مبنای سؤالات و نیازهای مخاطبان که برای همه پایگاه‌های انتخاب رشته به‌زودی ارسال خواهد شد که توزیع آن در پایگاه‌های انتخاب رشته آموزش‌وپرورش خواهد بود.

زمان مراجعه،‌ نحوه مراجعه

داوطلبان و خانواده‌ها می‌توانند از روز شنبه مورخ 19مرداد 98 تا پایان زمان انتخاب رشته که از طرف سازمان سنجش کشور اعلام می‌شود از ساعت 8 صبح تا ساعت 6 عصر به مراکز انتخاب رشته آموزش ‌و پرورش به‌صورت حضوری مراجعه کنند.

به دلیل پیشگیری از ازدحام، داوطلبان می‌توانند نسبت به اخذ نوبت اقدام کنند و سپس مراجعه داشته باشند.

خدمات مراکز مشاوره آموزش ‌و پرورش

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابرآسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: در این مراکز خدماتی از قبیل صدور کارنامه مجازی، آزمون شخصیتی، آزمون رغبت،‌ مشاوره فردی و خانوادگی ارائه می‌شود.

وی در ادامه به مهم‌ترین اقدامات اداره کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌ و پرورش اشاره کرد که می‌توان ازجمله به ارائه مشاوره در طول سال تحصیلی،‌ تشکیل کمیته‌های تخصصی در مراکز استان‌ها و مناطق و تشکیل قریب به 900 پایگاه راهنمایی و مشاوره انتخاب رشته، تشکیل دوره تأمین مدرس کشوری برای مشاوران پایگاه‌های انتخاب رشته اشاره کرد.

مهم‌ترین نکات مورد تأکید و توجه داوطلبان کنکور سراسری

شکوهی از خانواده‌ها و داوطلبان درخواست کرد به پایگاه‌های آموزش ‌و پرورش اعتماد کنند و از مراجعه به افراد غیرمتخصص بپرهیزند. همچنین داوطلبان دقت کنند انتخاب رشته‌هایی که صرفا بر مبنای عملکرد و سوابق تحصیلی است نباید در فرم انتخاب رشته وارد شود و هر داوطلب می‌تواند 150 رشته را در فرم انتخاب وارد کنند و این رشته‌ها صرفاً رشته‌هایی هستند که گزینش آن‌ها بر اساس شرکت در آزمون و نتایج آزمون سراسری است و عملکرد تحصیلی هم (معدل امتحانات نهایی)‌ در آن تأثیر مثبت دارد.

وی ادامه داد: داوطلبان می‌توانند100 رشته محل را تا پایان شهریور که گزینش آن‌ها صرفاً بر مبنای عملکرد تحصیلی است نیز جداگانه با مراجعه به سایت سازمان سنجش انتخاب کنند یعنی هر داوطلب شانس انتخاب 250 رشته را دارد که باید در دو روش مجزا این انتخاب صورت گیرد.

شکوهی داوطلبان انتخاب رشته مجازی که در سایت سازمان سنجش وجود دارد را صرفاً جهت راهنمایی و کمک به آنان برای انتخاب رشته اصلی دانست و افزود: داوطلبان به‌اشتباه این انتخاب رشته را، ‌انتخاب رشته اصلی تلقی نکنند و حتماً فرم 150 رشته‌ای را کامل و به‌صورت اینترنتی تکمیل، ارسال و رسید دریافت کنند.

وی انتخاب رشته را بر اساس علاقه فرد دانست و خاطرنشان کرد: شرایط تغییر رشته در دانشگاه بسیار سخت است لذا دقت لازم در این زمینه داشته باشید تا منجر به تغییر رشته نشود و مسائلی نظیر هزینه‌های دانشگاه که روزانه است یا شبانه، غیرانتفاعی، داشتن خوابگاه، ایاب و ذهاب و … در نظر گرفته شود تا در مراحل بعدی باعث نگرانی و احتمالاً انصراف از تحصیل نشود.

اخبار مرتبط