رفتن به بالا
  • شنبه - 14 دسامبر 2019 - 09:06
  • کد خبر : ۲۶۵۱
  • مشاهده :  708 بازدید
  • چاپ خبر : وجود 55 واحد تولیدی خوراک دام وطیور در آذربایجان شرقی

وجود 55 واحد تولیدی خوراک دام وطیور در آذربایجان شرقی

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۵۵ واحد مجاز تولیدی خوراک دام و طیور در استان وجود دارد، گفت: ظرفیت اسمی تولید این کارخانه‌ها برای خوراک دام ۷۲۵ هزار و ۴۰۰ تن و برای خوراک طیور ۶۶۸ هزار و ۹۰۰ تن در سال است. به گزارش ایلنا، امیرحسین بهداد در نشست « اهمیت استفاده از […]

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۵۵ واحد مجاز تولیدی خوراک دام و طیور در استان وجود دارد، گفت: ظرفیت اسمی تولید این کارخانه‌ها برای خوراک دام ۷۲۵ هزار و ۴۰۰ تن و برای خوراک طیور ۶۶۸ هزار و ۹۰۰ تن در سال است.

به گزارش ایلنا، امیرحسین بهداد در نشست « اهمیت استفاده از کنسانتره در تغذیه دام»، خوراک دام بهداشتی را زمینه ساز تولید فراورده های دامی سالم و تحقق شعار «دام سالم، غذای سالم، انسان سالم» دانست و افزود: در فرایند تولید کنسانتره و خوراک آماده دام و طیور که به صورت مجاز و تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان فعالیت می کنند، بر اثر حرارت و فشار ایجادشده در مراحل پخت و تولید صنعتی خوراک، بخش اعظم میکروب­‌ها و تخم ­انگل‌ها از بین می­ رود.

بهداد اظهار داشت: تغذیه دام، طیور و آبزیان با کنسانتره و خوراک بهداشتی، لازمه پرورش بهداشتی دام و طیور و جزء لاینفک زنجیره دام سالم، غذای سالم، انسان سالم است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی، توقف فعالیت ۲۷ واحد غیرمُجاز خوراک دام و طیور در طی دو سال اخیر توسط اداره­ کل دامپزشکی استان را اقدامی مؤثر در راستای حمایت از تولید کنندگان واقعی و گامی مهم در جهت حفظ حقوق پرورش دهندگان عنوان نمود و اظهار داشت: علی­ رغم موانع موجود در مسیر جلوگیری از فعالیت واحدهای غیرمُجاز، اداره ­کل دامپزشکی استان همچنان با قدرت به وظایف قانونی خود در زمینه تامین بهداشت و سلامت مواد غذایی ادامه می دهد.

وی همچنین انجام آزمایش‌های ادواری و منظم شیمیایی، میکروبی، قارچی، آفلاتوکسین و فلزات سنگین بر روی نمونه های نهاده های دامی و محصولات تولیدی کارخانجات را از اقدامات مهم اداره کل دامپزشکی با هدف نظارت بر اصول بهداشتی تولید خوراک دام سالم برشمرد و بر نقش سازنده دامپزشکان مسئول فنی این کارخانجات تأکید نمود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی در خاتمه ضمن آرزوی توفیق برای کلّیه فعالان زیربخش دام و طیور در سطح استان، شکوفایی اقتصادی این عرصه را مایه مباهات عموم شهروندان و کمال مطلوب اداره ­کل دامپزشکی استان عنوان نمود و بر ادامه حمایت­های قانونی اداره ­کل دامپزشکی از صنایع مجاز وابسته دامی تأکید کرد.

لازم به ذکر است در راستای نظارت های بهداشتی بر روند تولید و توزیع نهاده ها و خوراک دام طی سال های اخیر بیش از ۳۰۰ تن خوراک دام و طیور و نهاده دامی غیرمجاز و غیر بهداشتی کشف، ضبط و با حکم دادستان معدوم سازی شده است.

در آذربایجان شرقی ۴ میلیون دام وجود دارد که از این تعداد سه و نیم میلیون قطعه را دام سبک و بقیه را دام سنگین تشکیل می دهد.

اخبار مرتبط