رفتن به بالا
  • شنبه - 14 دسامبر 2019 - 09:24
  • کد خبر : ۲۷۴۷
  • مشاهده :  951 بازدید
  • چاپ خبر : جیب‌بری مادربزرگ، دختر و نوه

جیب‌بری مادربزرگ، دختر و نوه

معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری سه زن جیب بر حرفه‌ای خبر داد که از مسافران خطوط اتوبوس BRT هیجده میلیاد ریال جیب بری کرده بودند. سرهنگ کارآگاه احمد نجفی در تشریح این خبر، گفت: در پی شکایت های مردمی مبنی بر سرقت اموالشان در خطوط اتوبوسرانی BRT و پایش […]

معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری سه زن جیب بر حرفه‌ای خبر داد که از مسافران خطوط اتوبوس BRT هیجده میلیاد ریال جیب بری کرده بودند.

سرهنگ کارآگاه احمد نجفی در تشریح این خبر، گفت: در پی شکایت های مردمی مبنی بر سرقت اموالشان در خطوط اتوبوسرانی BRT و پایش های اطلاعاتی توسط کارآگاهان اداره ۱۷ پلیس آگاهی مشخص شد که سارقان سه زن جیب بر حرفه‌ای هستند که در خطوط اتوبوس های BRT مولوی، خاوران اموال مسافران را سرقت می‌کنند.

وی بیان داشت: اکیپی از کارآگاهان این اداره مراقبت‌های ویژه در این محدوده را بر عهده گرفتند و با شناسایی چهره این سارقان، موفق شدند مخفیگاه آنان را در محدوده اتابک شناسایی کنند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه با هماهنگی‌های قضائی و هر سه متهم نام‌های مریم ۴۵ساله، مهری ۳۰ساله و نسا ۶۰ ساله دستگیر شدند، توضیح داد: در زمان دستگیری متهمان تعدادی از مردان خانواده هر سه سارق از دستورهای پلیسی تمرد و قصد مقاومت و مداخله را داشتند که پس از مهار و کنترل عملیات، هر سه سارق دستگیر و به اداره هفدهم منتقل شدند.

معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی پایتخت افزود: در بررسی سوابق موجود در پلیس آگاهی نشان می‌دهد، مهری در سال ۹۱ هم توسط کارآگاهان اداره هفدهم دستگیر و روانه زندان شده است و پس از تحمل ۴سال حبس در سال ۹۵ آزاد شده است. مریم که مادر مهری نیز است در سال ۹۱ به همراه دخترش دستگیر و کمی زودتر از مهری از زندان آزاد می‌شود. سومین متهم که نسا نام دارد و پیرزنی ۶۰ ساله و از زنان جیب‌بر با سابقه پایتخت است که دختر و نوه‌اش را نیز از ابتدا برای جیب‌بری آموزش داده و در طی این سالها این سه زن در قالب یک کسب و کار خانوادگی به جیب بری از شهروندان مشغول هستند.

این مقام پلیس با اشاره به اظهارات مهری گفت: مهری در اعترافات خود در بدو ورود به پلیس آگاهی گفته است به مواد مخدر شیشه اعتیاد دارم و روزی صدهزارتومان برای خرید مواد نیاز دارم. دارای یک فرزند ۹ساله هستم که به خاطر شرایط نابسامان زندگی من و پدرش هنوز به مدرسه نرفته است. همسرم نیز در کمپ بسر می برد. پدرم از متهمان اداره هفدهم بوده و چند سال پیش فوت کرده است. از وقتی چشم باز کردم مردان خانواده در منزل می ماندند و مواد مخدر مصرف می‌کردند و ما زن‌ها از راه سرقت و جیب‌بری خرج زندگی مان را تامین می کردیم.

وی گقت: متهم در اظهاراتش اعلام کرده جیب‌بری را از مادرم یاد گرفتم و او هم از مادرش نسا یاد گرفته است. تمام زندگی من یا در زندان سپری شده یا با دزدی از مردم، بقیه اعضای خانواده‌ام هم همین طور هستند. روی دستهای من پر از آثار خودزنی است که در نوجوانی انجام داده‌ام.

نجفی در ادامه گفت: مریم در تشریح شیوه و شگرد جیب‌بری شان توضیح داد: شیوه و شگرد ما به این صورت بود که چند نفری سوار اتوبوس می شدیم و سوژه های خود را از بین زن‌هایی که دستشان بند بود مثلا بچه بغلشان بود یا خرید داشتند یا با گوشی خود صحبت کرده بودند یا گوشی آنها از گوشه کیفشان پیدا بود انتخاب می‌کردیم و یکی از ما گوشی را می‌دزدید و بعد به نفر بعدی می‌داد و اگر در این میان کسی متوجه جیب‌بری می‌شد ما برای کمک به مال باخته نزدیک می‌شدیم و مشغول همدردی و رفتارهای نمایشی می‌شدیم تا نفر اصلی فرصت فرار داشته باشد و اگر مال باخته با همدستمان درگیر می شد چنان نزاع و درگیری و ضرب و شتمی راه می انداختیم که شاکی را از درگیری با همدستمان پشیمان می کردیم.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه در بازرسی از منزل متهمان ۶عدد گوشی کشف شد، گفت: کارشناسان ارزش ریالی گوشی ها و سایر اموال سرقت شده توسط متهمان بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان برآورد کرده‌اند.

وی عنوان کرد: البته کل این هزینه به جیب آنها نرفته چون این افراد برای تامین هزینه مواد مخدر گاها یک گوشی هفده میلیونی را به مبلغ ۶۰۰هزارتومان در کنار خیابان می فروشند.

وی در انتها خاطر نشان کرد: متهمان با دستور مقام قضائی به منظور شناسایی شاکیان و تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره هفدهم پلیس آگاهی پایتخت می باشند.

اخبار مرتبط