رفتن به بالا
  • شنبه - 29 ژوئن 2019 - 20:11
  • کد خبر : ۶۴۸
  • مشاهده :  792 بازدید
  • چاپ خبر : خودت را از خودخوری و قضاوت‌های درونی نجات بده!

خودت را از خودخوری و قضاوت‌های درونی نجات بده!

احتمالا این روزها گوش همه ما از شعارهای روان‌شناسی و توسعه فردی با موضوعاتِ «خودت رو نجات بده»، «تا دیر نشده بجنب»، «هر چی که بخوای به اون می‌رسی» و… پر است. حتی در بازار نشر هم هر روز با کتاب‌هایی مواجه هستیم که چنین عنوان‌هایی دارند. به گزارش ایسنا، بنابر اعلام نوار، اغلب هم […]

احتمالا این روزها گوش همه ما از شعارهای روان‌شناسی و توسعه فردی با موضوعاتِ «خودت رو نجات بده»، «تا دیر نشده بجنب»، «هر چی که بخوای به اون می‌رسی» و… پر است. حتی در بازار نشر هم هر روز با کتاب‌هایی مواجه هستیم که چنین عنوان‌هایی دارند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام نوار، اغلب هم بنا بر تبلیغات یا پیشنهاد دوست و آشنایی یکی از این کتاب‌ها را خریده یا امانت گرفته‌ایم. اگر حوصله همراهی‌مان کرده باشد، کتاب را یک‌نفس می‌خوانیم. اگر چیزی دستگیرمان نشود و فکر کنیم که بعد از خواندن هیچ معجزه‌ای اتفاق نمی‌افتد و فقط مشغول خواندن یک‌مشت شعار هستیم، کتاب را به صاحبش برمی‌گردانیم یا می‌گذاریم گوشه کتابخانه تا خاک بخورد.

از تجربه‌های ناموفق و غیرکاربردی از خواندن کتاب‌های این‌چنینی که بگذریم، یکی از کتاب‌هایی که این روزها احتمالاً عنوانش را شنیده‌ایم یا به چشم‌مان خورده است، کتاب «خودت را به فنا نده» است. بگذارید از همین اول خیال‌تان را راحت کنیم. درست است که عنوان کتاب شاید باعث قضاوت ما درباره محتوای کتاب شود و راحت از کنار آن بگذریم، اما مطالب کتاب برخلاف کتاب‌هایی که تا به حال آن‌ها را در دست گرفته و خوانده‌ایم، آن‌قدر غیرشعاری و کاربردی هستند، که یک‌نفس آن را می‌خوانیم و در حق نویسنده دعا می‌کنیم.

بدون دنگ و فنگ برای نجات خودت تلاش کن!

نویسنده این کتاب، گری‌جان پیشاب، در این کتابِ کم‌حجم به ما کمک می‌کند تا از خودخوری و قضاوت‌های ناعادلانه‌ای که در حق خودمان می‌‎کنیم، نجات پیدا کنیم و در مسیر رسیدن به رویاها و اهداف‌مان قرار بگیریم. در این کتاب و با کمک شعارهایی که نویسنده مطرح کرده، یاد می‌گیریم که گفت‌وگوهای درونی و ادبیات ذهنی خودمان را تغییر بدهیم، زیرا این گفت‌وگوهای درونی تأثیر مستقیمی بر رفتار ما دارند.

برخلاف کتاب‌های مشابهی که آن‌ها را می‌خوانیم و چیزی دستگیرمان نمی‌شود، این کتاب هم جنبه شناختی دارد و هم کاربردی که همین آموزه‌های کاربردی، این کتاب را از بقیه کتاب‌های مشابه در زمینه توسعه فردی متمایز می‌کند.

شاید قبل از خواندن کتاب از خودتان بپرسید که خب این آقای جان‌گری بیشاپ دقیقاً چه‌کاره است و چرا باید این کتاب را بخوانیم یا نسخه صوتی آن را بشنویم و توقع داشته باشیم که به ما در تغییر روند زندگی کمک کند؟

باید بگوییم که بیشاپ معلم زندگی است و سال‌هایِ سال درباره توسعه فردی، به مطالعه و تحقیق پرداخته است. شنیدن این کتاب صوتی شما را به‌راحتی متقاعد می‌کند که سبک این نویسنده ساده و بدون دنگ‌وفنگ است. او امید واهی نمی‌دهد، فقط از قانون جذب و روبه‌راه شدن همه‌چیز حرف نمی‌زند. در واقع او واقع‌بین است و به‌جای شعار دادن و دل‌خوشی به این‌که همه‌چیز همان‌طور می‌شود که شما می‌خواهید، از واقعیت‌ها و نقش تلاش شما در رسیدن به اهداف‌تان حرف می‌زند.

کتاب «خودت را به فنا نده»، ۹ فصل دارد. فصل اول حکم مقدمه را دارد، اما در فصل‌های دیگر نویسنده به شما می‌آموزد که چطور با تعیین یک شعار و به‌کار بستن آن در زندگی و امور روزمره، می‌توانید به‌جای خودخوری و گفتن جمله‌های تکراری شبیه «تو یه احمقِ به‌تمام معنایی» یا «خیلی تنبل و خرفتی و به‌هیچ دردی نمی‌خوری»، قضاوت‌های درونی‌تان را کم کنید. در ادامه با تلاش و تکیه بر ضمیر خودآگاه‌تان شعارهای «من بی‌نهایت مشتاقم»، «من مصمم هستم»، «من حاصل افکارم نیستم بلکه نتیجه اعمالم هستم» و… را لقلقه زبان‌تان کنید تا بر اعمال‌تان سایه بندازد و شما را به سرانجام برساند.

این‌طوری خودت را نجات بده:

جان‌گری بیشاپ در فصل پنجم که عنوانش شعارِ «من از تردید استقبال می‌کنم» است، نوشته:

· وقتی از جست‌وجوی امنیت و اطمینان خاطر دست بکشی، وقتی از برخورد منطقی با هر چیزی دست برداری، حجم زیادی از استرس‌ها و فشارهایت به‌راحتی فروکش خواهد کرد. واقعاً چیزی برای سنجیدن وجود ندارد. اگر برای چیزی که از تو خواستم وقت بگذاری، خواهی فهمید که دلیل بیشتر نگرانی‌هایت ناشی از تلاش برای پیش‌بینی آینده بود و سپس خودداری از پذیرش اتفاق‌هایی که برخلاف تصور و خواسته‌ات رخ می‌داده‌اند.

اگر دغدغه زمان و فرصت مناسب را برای خواندن کتاب «خودت را به فنا نده» ندارید، سایت و اپ نوا ر نسخه صوتی این کتاب را با روایتی جذاب و به‌مدت ۴ ساعت فراهم کرده است.

انتهای رپرتاژ خبری

اخبار مرتبط